درباره مرکز استعداد های درخشان شهید بهشتی ایلام

مدارس استعدادهای درخشان از جمله ی مهمترین توجهات برخاسته از متن انقلاب در جهت بارورنمودن و پرورش استعدادهای لایق و شایسته ای است که در سراسر مملکت اسلامی به خصوص مناطق محروم نیاز به شناسایی و شکوفاشدن دارند. از جمله ویژگی های این مراکز فراهم نمودن وگسترش همه ی امکانات لازم برای دست یابی به مهم فوق،اهتمام جدی به امر پژوهش وتحقیق،ارتقای سطح علمی و یادگیری دانش آموختگان،یادگیری عمیق وماندگار،دست یابی به اهداف همه جانبه ی مترتب بردوره های تحصیلی در راستای اساسنامه های موجودوبرنامه های درسی در کنار توجه به تیزهوشی به عنوان یک موهبت الهی و پرورش کیفی ایمان واخلاق وعمل وعقل ورزی دریک محیط خاص و ویژه برای تمامی دانش آموزان است..

تاریخـچه و فرایند تاسیس

مرکز استعداد های درخشان شهیدبهشتی ایلام در مهر ماه سال 74 با 120دانش آموزدرمقطع راهنمایی (متوسطه اول ) تاسیس گردید و تا کنون قریب 4000 دانش آموز با اهتمام و مساعی کادرداری وآموزشی از مرکز فارغ التحصیل وقریب3500نفر ازاین دانش‌آموختگان وارد دانشگاه‌های برتر ایران شده ودر حال حاضردرسمت های کلیدی مشغول خدمت به جامعه وهمنوعان می باشند.ودر حال حاضر نیز با استعداد450 دانش آموز در دوره های اول و دوم با اهتمام جدی کادرمجرب وزبده ی استانی به فعالیت های آموزشی و پرورشی خود ادامه می دهد .

ساختمان این مرکز دولتی در سه طبقه و دارای 3 آزمایشگاه مجزای( شیمی ، فیزیک و زیست ) و دو کارگاه (فناوری و کامپیوتر ) و مجهز به نمازخانه و کتابخانه ای با بیش از 24000 جلد کتاب وسالن مطالعه و اطاق مشاوره و 6 اتاق اداری و 20 کلاس درس به انضمام سالن ورزشی به مساحت  600 مترمربع می باشد. آزمایشگاههای مرکز مجهزبه کلیه وسایل آزمایشگاهی تخصصی دروس شیمی ، فیزیک و زیست همراه با سیستم های هوشمند بوده و سایت(IT) با استعداد 20 دستگاه رایانه واتصال به خط پرسرعت اینترنت مشغول فعالیت می باشد

مركز استعدادهاي درخشان شهید بهشتی از نظر كيفيت آموزشي از جمله مراكز برتر كشور و برنامه محور بوده و از نظر علمي آموزشي در سطح بالايي قرار گرفته بنحوي كه امروز بعنوان يكي از مراكز برتر علمي در سطح استان و كشور مطرح است. ملاك برتري اين مركز آموزشي در به كارگيري دبيران بسيار مجرب آموزش و پرورش استان ايلام كه اغلب از مدرسان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي در استان مي باشند  سبب شده تا اين دبيرستان از دبيرستان­هاي برتر استان ­باشد.  اين مركز آموزشي  به افتخارات و موفقيت­هاي بسيار چشمگير و بزرگي از جمله قبولي در رتبه های برتر کنکور و المپيادهاي علمي كشوري و مسابقات علمي، فرهنگي، هنري و ورزشي نائل شده­ است كه تعداد زيادي از دانش آموزان و مسئولين دبيرستان مورد تشويق و تقدير اداره آموزش و پرورش شهرستان ، اداره كل آموزش و پرورش استان و مسئولان وزارت آموزش و پرورش  قرار گرفته­اند . با برنامه ريزي نظام مند و تعامل خاصي كه مديريت اين مركز با مسئولين و بويژه اولياي دانش آموزان دارد تحولات بسيار بزرگي در اين دبيرستان به وجود آمده است كه منجر به جذب دانش آموزان نخبه و مستعد زيادي در كنار به كارگيري دبيران بسيار مجرب و كار آزموده جهت تدريس شد ه است و  به همين دليل افتخارات بزرگي در حوزه هاي علمي ، آموزشي و پژوهشي  نصيب اين دبيرستان شده است.

در حوزه ي فعاليت هاي آموزشي ، دانش آموزان اين مركز با بهره مندي از برترين و توانمندترين اساتيد و دبيران استان ، علاوه بر فعاليتهاي متداول و تكميلي آموزشي ، از خدمات آموزشي قابل توجهی همانند برگزاري همايشهاي علمي و آموزشي (همايش رقابتهاي نوين علمي ، ، همايش آشنايي با المپياد كه هر ساله برگزار مي گردد ، برگزاري كلاسهاي آمادگي المپياد ، برگزاري كلاسهاي اتومکانیک و …..اعزام تيمهاي مدرسه به مسابقات كشوري ،برگزاري كلاسهاي آمادگي كنكور ، برگزاري كلاسهاي كامپيوتر ، برنامه نويسي ، برگزاري اردوهاي علمي آموزشي ، برگزاري كنكورهاي آزمايشي و آزمونهاي جامع ، برگزاري آزمونهاي آمادگي المپياد (پيش المپياد) ،حمايت از طرحهاي پژوهشي دانش آموزان با مشاركت اساتيد دانشگاه و مراكز علمي پژوهشي ، برگزاري كارگاه هاي آموزشي مختلف ،تهيه و تكثير سي دي هاي آموزشي مختلف و ارائه آنها به دانش آموزان ،و  تنظیم برنامه های مکمل درون برنامه و فوق برنامه بهره مند می باشند.

معرفی نیروی انسانی ، فضا ، امکانات

0
کادر آموزشی
0
کادر اداری
0
تعداد دانش آموزان
0
تعداد دانش آموزان

فعالیت های علمی و آموزشی

1-تدوین برنامه هفتگی سال جاری مرکز دراردیبهشت ماه واعلام به اولیاء ودانش آموزان و دبیران در تیر ماه  قبل از شروع سال تحصیلی جدیدپس از نیاز سنجی وامعان نظر به شرایط وامکانات موجود.

2- برگزاری کلاس های توجیهی برای دانش آموزان جدیدالورود وکلاس های تقویتی وفوق برنامه برای دانش آموزان سال سوم و پش دانشگاهی در شهریورماه هرسال.

3-تنظیم وتدوین برنامه سالانه وتقویم اجرایی وبررسی وتصویب شورای دبیران ومدرسه.

4-تنطیم وتدوین برنامه امتحانات کتبی مستمر برای سال تحصیلی جاری وتصویب در شورای مدرسه واولین مجمع عمومی اولیاء وتهیه بروشور رنگی وارایه به اولیاء به عنوان یک برنامه ثابت درطول سال تحصیلی.

5-دعوت از اساتیدبرجسته مشاوره از تهران جهت مشاوره تحصیلی وتکمیلی برای اولیاء و دانش آموزان پایه های سوم وپیش دانشگاهی.

6- برگزاری جشنواره های خوارزمی نوجوان ،جوان، االمپیادها،مسابقات ِ نمایشگاهی

7-  تشکیل اتاق کنترل کیفیت آموزشی وپرورشی باحضور سرپرستان آموزشی وخرید ونصب نرم افزارتجزیه و تحلیل نمرات وامتحانات مستمر و حضور اولیاء برای دریافت کارنامه ماهانه وتجزیه وتحلیل امتحانات مستمر وپایانی اول ودوم ومقایسه حصول موفقیت درهرنوبت باسالهای قبل وتلاش برای تقویت نقاط قوت و رفع موانع ومعایب.

8- ارایهِ کلاس های تقویتی به میزان 93 ساعت در هفته برای کلیه پایه ها و تشکیل کلاس های کنکوری پیش دانشگاهی در متن برنامه هفتگی.

9- برگزاری آزمون های پشرفت تحصیلی وسایرآزمون های معلم ساخته در راستای تقویت بنیه علمی و اهتمام به شاخص های مورد نظر سازمان متبوع.

10- تمهیدمقدمات وبرگزاری کلاس های توجیهی وتقویتی برای متقاضیان شرکت در المپادهای شیمی،فیزیک، زیست وریاضیات با دعوت وحضور اساتید متخصص از تهران وسایر استان ها .

11- برگزاری همایش هم اندیشی مراکز استعداد های درخشان استان باحضور کلیه عوامل اجرایی،اداری و آموزشی و مسؤلین استانی با میزبانی مرکزشهید بهشتی.

12-تشکیل گروه های آموزشی مشترک مراکز استعداد های درخشان استان و تعیین سرگروه های دروس و تنظیم واعلام برنامهِ بازدید سرگروه ها وانجام بازدیدهای دوره ای از دو مراکزسمپاد توسط سرگروه ها واعلام نتایج بازدید ها به رییس سمپاد استان توسط دبیر دبیرخانه همایش در مرکزشهید بهشتی.

13- برگزاری امتحانات هماهنگ بین مراکز استعداد های درخشان استان در هر نوبت (دو درس در هرپایه).

14-تجهیز کارگاه IT))وآزمایشگاه ها به سیستم هوشمند وتهیه CDهای آموزشی گنجینه ی یاد.

15-برگزاری همایش ادبی

16- برگزاری همایش سالانه مقالات انگلیسی و ارایه ی مقالات به زبان انگلیسی وادبیات فارسی دربین کلیه مدارس استان با حضور مسؤولین و رقابت سالم وخوب دانش آموزان در ارایه مقالات بسیار عالی

17- بازدیدهای علمی وآموزشی از مراکز علمی استان  و ……

18-دعوت از سرگروههای درسی استان و شهرستان برای بازدید از مرکزوبررسی اواراق امتحانی.

19- تمهیدمقدمات،شناسایی دانش آموزان وتشکیل کلاس برای مسابقات آزمایشگاهی تا سطح کشور.

20- کسب 40 عنوان موفقیت در االمپیاد های استانی از مجموع 52 عنوان

21- اعزام گروه برتر جشنواره خوارزمی به مشهدو کسب مقام سوم کشوری

22- تهیه ، تکثیروتوزیع  کتب تکمیلی سمپاد وپیگیری تدریس آنها در کلاس های مربوطه وتعیین ساعات ویژه برای تدریس کتب در متن برنامه هفتگی مرکز.

23- دعوت از دانش آموختگان سالهای گذشته این مـــرکز برای تشویق و توجیه دانش آموزان پیش دانشگاهی وبرگزاری نشست های مشاوره ای و روش های تست زنی.

24- برگزاری جلسات آموزشی تکنیک های موفقیت برای اولیاء دانش آموزان بویژه دانش آموزان پایه های سوم وپیش دانشگاهی.

25- اشتراک وتوزیع مجلات رشد وبرهان ،استعدادهای درخشان و…در دوره های اول ودوم..

26- تحلیل امتحانات مستمر و پایانی نوبت اول و دوم وبهره برداری لازم از نتایج بدست آمده

27- تهیه و توزیع فرم نشرخواهی از دانش آموزان در خصوص عملکرد آموزشی دبیران

28- برقراری یسیستم کنترل کیفیت در راستای کیفیت بخشی به فعالیت ها

29- تشکیل کلاس های تقویتی و کنکوری

30- قبولی 99درصد فارغ التحصیلان  رشته ریاضی و ورود به مراکز آموزش عالی

31 – قبولی 20نفر علوم تجربی در کنکور  99 در رشته پزشکی (از بدوتاسیس تا کنون 210نفر در رشته های پزشکی قبولی داشته و 99درصد فارغ التحصیلان این رشته وارد دانشگاه های کشور و خارج از کشور شده اند)

32-تاسیس رشته علوم انسانی از سال تحصیلی 96-95 و ورود 98درصد فارف التحصیلان این رشته به مراکز آموزش عالی

33-کسب رتبه 1 منطقه 3 رشته ریاضی

34-کسب رتبه 10 منطقه 3 رشته ریاضی

35- کسب 32 مورد رتبه زیر 100 رشته تجربی

36- کسب 2 موردرتبه زیر 100 رشته انسانی

37-با شیوع بیماری کووید-19 این مرکز جهت تداوم و کیفیت بخشی به اموزش هاو پیگیری برنامه های مصوب و مترتب با ساحت های شش گانه بطور گسترده به آموزش های مجازی رزو آورده و متناسب با وضعیت های سه گانه و تنظیم برنامه آموزشی در خور وضعیت ها با شدت و حدت تمام از فضاهای شاد و اسکای روم و ادبی کانت در این راستا استفاده می شودکه در سایه همین اقدامات سال گذشته 20 نفر قبولی در رشته پزشکی تقدیم استان نموده است .